Home
добре дошли!
Община
Образование
Търговия
Индустрия
Новини
Хоби
FAQs
Links
спорт
Услуги
обяви
История
Технологии
Транспорт
Финанси
Празници
Култура
Календар
Архив
Религия
Галерия
ДПБ Св. Ив. Рилски
Локомотив София
ГПК
Фотогалерия
Агенция за траурни услуги и ритуали - Кратос
Агенция за траурни услуги и ритуали - Кратос
архив
Свързани елементи
Home arrow Новини arrow Новини от района arrow Новини от района arrow 19 октомври - храмов празник на Курилския манастир
19 октомври - храмов празник на Курилския манастир
16 окомври 2011 в 20:59

Св. Йоан Рилски.На 19 октомври Св. Православна Църква чества паметта на един от най-великите подвижници и застъпници пред Бога за нас и българския народ Св. Йоан Рилски. Приканваме всички на тази дата от 8:30 часа да споделим тази духовна прослава заедно в денят, когато и Курилският манастир чества своя храмов празник и да изпросим в единомислие и молитва от Христос Бог да ни дарува велика милост по молитвеното застъпничество на Св. Йоан Рилски.

Йеромонах Нектарии - Курилски манастир „Св. Йоан Рилски”

На кратко за манастира.

На мястото на днешния Курилски манастир е имало манастир още през 1-то българско царство, но в началото на османското робство е разрушен. През 1593г. манастира е възстановен със средствата на жителите от околните села – Кумарица, Доброславци и Требич. Тогава е построена и сегашната църква, изписан през 1596г. от известния живописец Пимен Зографски.
В началото на 20в. в Курилският девически манастир е в разцвета си и бил обитаван 45 монахини. По това време тук е действала печатница, в която се е печатала християнска литература.

Аязмото в Курилски манастирАязмото в Курилски манастир
В днешно време в Курилския манастир няма монаси, но е действащ. В сегашния си вид манастира е възстановен през 1593г. От тогава датира манастирската църква, която представлява еднокорабна, едноапсидна сграда с два притвора. През 1596г. манастирския храм е изписан от известния живописец Пимен Зографски, като от тогава са оцелели само няколко образа на светци и отделни сцени. Сравнително добре е запазена сцената "Успение Богородично", а от светците в цъл ръст се различават образите на св. Панталеймон и св. св. Константин и Елена.
През 1816г. църквата в Курилския манастир е отново изписана по времето на игумен Викентий. За разлика от художествените качества на първата живопис, тази се характеризира с занаятчийски похват и несръчност. През 1830г. към църквата се пристроява вътрешно предверие, където е изписан образа на патрона – Св. Иван Рилски. Българския светец е включен към композицията Моление (Дейсис), редом с Исус Христос, Богородица и Йоан Кръстител. В изграденото през 1849г. външно предверие, интерес представляват сцените - "Изгонването от Рая" и "Възнесение на пророк Илия".

В Курилския манастир са се съхранявали и някои ценни реликви, като едно евангелие писано от отец Матей и печатано във Влашко през 16в. и един каменен свещник със старобългарски надписи от 1497г.(и двете сега са в Църковния историко-археологически музей в София).


Вашият коментар

Моля, влезте в профила си или се регистрирайте за да добавите коментар

<Previous   Next>
случайна снимка!
 
Обяви

Нов мобилен център на ЕКОНТ в Нови Искър
Нов мобилен център на ЕКОНТ в Нови Искър

Уважаеми клиенти, 
Куриерска Компанията Еконт включи в системата си от мобилни офиси две нови пощенски станции на колела. Те обслужват пратки от/до адрес на клиент, приемат куриерски и пощенски пратки от/до офис, парични преводи и ще са Ви полезни с пълния списък от услуги и допълнителни опции, които всеки офис на Еконт предлага.

Целият текст...
ДФ Земеделие

ОБЛАСТНА ДИРЕКЦИЯ НА ДЪРЖАВЕН ФОНД „ЗЕМЕДЕЛИЕ”
Ще бъде отпускан
ЦЕЛЕВИ КРЕДИТ ЗА ЗАКУПУВАНЕ НА МИНЕРАЛЕН ТОР  И  СЕМАНА

Целият текст...

РЕКЛАМА
 

seo google

. . . . 29 guests online
Търси в следните
категории (eng)
Изкуство
Бизнес
Компютри
Игри
Здраве
За дома
Новини
Отмора
Референции
Регионални
Наука/техника
Магазини
Общество
Спорт

Google PageRank Checker All rights reserved by Veskoni © 2009-2012 Tyxo.bg counter