С 12 процента са намалели пътуващите в градския транспорт в София за последните осем години, въпреки увеличаващото се население, сочат данни от преброяването на пътниците, извършено от Центъра за градска мобилност.
Този спад е само за наземния транспорт, докато потокът на пътници в метрото се е увеличил с 318% след удължаването на първия лъч от "Обеля" до "Младост", отбелязва БТА.
За последните осем години с 22% са намалели пътуващите в автобуси, с 23% - в трамваите. В Центъра за градска мобилност отчитат, че причина за спада на пътуващите е и честите промени в маршрутите им заради строителството на метрото.
Само със 7% е намалял броят на пътуващите в тролейбуси, но и това си има обяснение, тъй като голяма част от линиите минават през централната градска част, където динамиката качващи-слизащи е по-голяма отколкото в периферията на града. В средата на април приключи първият етап на преброяването на пътниците в София - работата по маршрутите на 9 тролейбусни, 46 градски автобусни, 50 крайградски автобусни и 16 трамвайни линии.
Има голяма разлика на пътуващите в различните часове от денонощието - сутрешния пик е изключително силен, през дневните часове превозните средства са слабо натоварени, а следобедно-вечерния пик е по-слаб от сутрешния.
Специалистите отчитат в сравнение с преди осем години, че намаляват пътуващите по някой основни линии в "Младост" и в "Дружба". Наполовина са намалели пътуващите по 76-а, 88-а, 305-а и 604-а автобусни линии. Намаление на пътниците има по 72-а, 76-а и 77-а линии.
В същото време автобусната линия 111, която вози от "Люлин" до "Младост", е увеличила броя на пътниците, а обяснението е, че голяма част от тях я използват заради много разкрити нови обекти по Околовръстния път.
Увеличение на пътуващите има и по 74-а, 78-а, 83-а, 86-а, 102-а линии. Не се е променил потокът от пътуващи по 213-а и 214-а линии, въпреки, че преди са били една линия, която впоследствие е разделена на две.
При тролейбусите най-значително е увеличението на пътуващите по 5-а линия, а по-малко по 9-а, а са намалели пътниците по 7-а и 8-а линии.
С пет хиляди по-малко са пътуващите на ден по една от основните трамвайни линии - номер 5, докато с 11 хиляди повече се качват на ден в мотрисите по 10-а линия. Минимален е спадът на пътниците на ден по 20-а и 22-а линии.
Пътуващите по попадащата в чести спорове да се закрие или не - линия номер 8 за последните години са се увеличили, сочат междинните резултати от преброяването.
Всеки ден 792-те превозни средства в градския транспорт - трамваи, тролейбуси, автобуси и метро возят общо 1,6 млн. души - с 12% по-малко от 2002 г.
В същото време населението в София се увеличава, което според Центъра за градска мобилност води до извода, че това става за сметка на увеличения автомобилен поток.
В един нормален работен ден с градските автобусни линии пътуват общо над 714 хиляди души, с крайградските - над 120 хил. Тролейбусният транспорт превозва над 210 хил. души, а трамвайният близо 370 хил.
Влакчетата на метрото возят 187 хиляди на ден.
След оформянето на окончателните данни ще бъдат предприети промени в интервалите на движение по част от линиите на градския транспорт.
Източник: VESTI.bg
Моля, влезте в профила си или се регистрирайте за да добавите коментар |